Zajmuję się akwarystyką już od kilku lat, ale początki były dość trudne. Jak mamy już akwarium i odpowiedni sprzęt powinniśmy pomyśleć o dobraniu właściwych gatunków ryb i to chyba sprawia największy problem. Czym się kierować przy wyborze mieszkańców do naszego akwarium? Estetyką, owszem, ale jest to chyba najmniej istotne kryterium.
Tak jak w wyborze lokatorów, którzy dzielą razem mieszkanie musimy wybrać stworzonka które będą się dobrze razem czuły (w przypadku ryb chodzi głównie o to żeby się wzajemnie nie pozjadały, bo z wody w akwarium zrobi się sos (http://www.bdsklep.pl/sosy,445) rybny :-p)
Po pierwsze nie łączymy ze sobą agresywnych gatunków. Jeżeli chcemy hodować agresywne rybki zdecydujmy się tylko na jeden wybrany gatunek i sporego glonojada. Jeśli do agresywnych ryb dodamy jakieś małe i spokojne rybki to duże rybki po prostu będą miały podwójną kolację...
Kiedyś kupiłam sobie pięknego sumika pasiastego. Był płochliwy i większość czasu spędzał schowany w grocie z lego (http://www.bdsklep.pl/lego), którą przygotowałam na kryjówkę dla rybek. Oprócz tego miałam też labeo, mała rybka ale miała dość niesympatyczny wygląd. Wyglądała mi na podstępną bestię. Po jakimś czasie z akwarium zaczęły znikać mniejsze rybki...neonki i gupiki. Oczywiście Labeo został podejrzany o zbrodnię i pozbyłam się go (ściśle mówiąc oddałam go znajomemu, nie jestem tak okrutna żeby bestię uśmiercić). Myślałam, że po problemie a tu rybki dalej znikają. Okazało się że niepozorny sumik był zbrodniarzem (że też pasiasty wygląd nie nasunął mi skojarzeń z więźniem z amerykańskich filmów...). No cóż...człowiek jest istotą omylną.
Ale wracając do tematu...trzeba też zwracać uwagę na temperament danych gatunków, na przykład płochliwe i spokojne ryby takie jak gurami nie będą się dobrze czuły z energicznymi szybko pływającymi rybkami (bysztrzyki na przykład jak sama nazwa wskazuje są dość ruchliwe).
Rybki, które razem hodujemy muszą też mieć podobne wymagania jeśli chodzi o warunki w akwarium, to jest naświetlenie, temperaturę i miękkość wody, natlenienie i wymagania dotyczące roślinności i kryjówek.
Na koniec trzeba zwrócić uwagę na to w których partiach akwarium rybki najczęściej pływają, czy na którym piętrze najlepiej się czują. Czy pływają przy samej powierzchni wody czy bliżej dna?
Jaki jest więc dobry zestaw na początek?
gurami mozaikowy (piękne, duże i pływają przy samej powierzchni wody), neon innesa (małe, dwukolorowe i pływają po środku akwarium), glonojad oraz kirysek złocisty (kiryski lubią przebywać bliżej dna a glonojady przyklejają się wszędzie gdzie to możliwe). Jakieś inne propozycje na dobry zestaw dla początkujących?